τα εν οίκω... εν δήμω
Επικοινωνία: peramahalas@gmail.com

Κυριακή 29 Απριλίου 2012

Α.Ο ΣΑΡΤΗΣ - ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΑΝΟΥ 6-7 (3-3 κανονική διάρκεια , 0-0 παράταση , 3-4 πέναλτι )

Σε μια γιορτή για το ποδόσφαιρο της Χαλκιδικής εξελίχθηκε ο χτεσινός αγώνας play off στο γήπεδο της Σάρτης . Οι ποδοσφαιριστές και οι παράγοντες των δυο ομάδων όπως επίσης  και οι διαιτητές βοήθησαν με την συμπεριφορά τους να γίνει ένα σπουδαίο παιχνίδι χωρίς κανένα παρατράγουδο και χωρίς καμιά ένταση παρά την κρισιμότητα του παιχνιδιού .
Ένα ανοιχτό παιχνίδι με πολλά γκολ και πολλές διακυμάνσεις του σκορ, με παράταση και πέναλτι.
 Ο νικητής  κρίθηκε τελικά στην διαδικασία των πέναλτι , με την ομάδα μας να προκρίνεται στον τελικό  για τις θέσεις 2-3 όπου θα αντιμετωπίσει στον Μαρμαρά την τοπική Προποντίδα και την ομάδα της Σάρτης να καταλαμβάνει οριστικά την τέταρτη θέση του πρωταθλήματος.
Η ομάδα μας κατέβηκε να αγωνιστεί με πολλές απουσίες  ποδοσφαιριστών , και ετοιμοπόλεμους μόνο 14 από τους 18 ποδοσφαιριστές που δηλώθηκαν στο φύλλο αγώνος .
Η ομάδα μας ταξίδεψε στην Σάρτη χωρίς κανένα άγχος , οι ποδοσφαιριστές αγωνίστηκαν απελευθερωμένα κάτι που τελικά έκρινε και τον αγώνα.
Αντίθετα οι ποδοσφαιριστές της Σάρτης  ήταν πολύ αγχωμένοι στις κινήσεις τους και κατά την διάρκεια του παιχνιδιού  οι φίλαθλοι τους πίεζαν ακόμα περισσότερο μιας και το σκορ δεν τους ευνοούσε.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο , με την Θύελλα να έχει το πρώτο ημίχρονο και η Σάρτη το δεύτερο.
Η Θύελλα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι , όμως η  Σάρτη ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 10' κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Η Θύελλα όμως γύρισε το σκορ πριν τελειώσει το ημίχρονο σε 1-2 με γκολ του Τουπλικιώτη Αχιλλέα και του Τουπλικιώτη Χαράλαμπου .
Στο δεύτερο ημίχρονο η Σάρτη ήταν καλύτερη και ισοφάρισε σε 2-2 στο 70'. Ο Μαριανός Στέλιος έκανε το 2-3 λίγο αργότερα,  Όλα έδειχναν ότι θα ήταν και το τελικό σκορ , η Σάρτη όμως ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση όπου το σκορ δεν άλλαξε και ο αγώνας τελικά κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι .

Τελικό σκορ παιχνιδιού 6-7
 (3-3 κανονική διάρκεια , 0-0 παράταση , 3-4 πέναλτι)

Η αρχική 11άδα  της Θύελλα :

15. Στοικος Χρυσοβαλάντης  (18 συμμετοχές φέτος)
2.   Μπήντιος Στέλιος             (12 συμμ)
3. Τουπλικιώτης Μπάμπης    (26 συμμ)
4. Γερακούδης Παναγιώτης (C)  (26 συμμ)
5.Τριανταφύλλου Μάριος     (14 συμμ )
6. Γεωργούλας Ραφαήλ      ( 17 συμμ )
7, Τουπλικιώτης Αχιλλέας   (24 συμμ )
8. Μαριανός Βασίλης           ( 22 συμμ )