τα εν οίκω... εν δήμω
Επικοινωνία: peramahalas@gmail.com

Σάββατο 2 Μαρτίου 2013

Θύελλα Μεταγγιτσίου - Θύελλα Στανού 1-1

Χ στα όνειρα  για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα play offs έβαλε το απόγευμα η Θύελλα Στανού .

Μόνο με θαύμα μπορεί πλέον να  βγει πρώτη , αφού  θα πρέπει να κάνει 4 νίκες στις εναπομείναντες 4 αγωνιστικές ,
και να περιμένει στραβοπατήματα των Βραστών( τουλάχιστον 1 ισοπαλία στις 4 εναπομείναντες αγωνιστικές ) και Νικήτης (τουλάχιστον 2 ήττες στα 6 παιχνίδια της).

Στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της χρονιάς φάνηκε πολύ λίγη να σηκώσει το βάρος του φαβορί για την πρωτιά του πρωταθλήματος.

Μοναδική όαση ήταν οι φοβεροί φίλαθλοι που στήριξαν για άλλον ένα αγώνα την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών και ήταν οι μοναδικοί που πίστεψαν πως η ομάδα μπορεί να φύγει με την νίκη από το γήπεδο.

Για άλλον έναν αγώνα οι ποδοσφαιριστές μας  σπατάλησαν πάρα πολλές  κλασικές ευκαιρίες και μαζί την ευκαιρία για ένα εύκολο απόγευμα.

Ο αγώνας όμως δεν χάθηκε από αυτό , η απειθαρχία και τα νεύρα των περισσότερων από την αποστολή της ομάδας και ιδιαίτερα των ποδοσφαιριστών που αγωνίστηκαν έκριναν τον αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Θύελλα παρότι δεν ήταν καλή , μπορούσε να ανοίξει το σκορ σε πολλές περιπτώσεις. Τα νεύρα και η έλλειψη καθαρού μυαλού καθώς και η αστοχία  επέτρεψαν στην γηπεδούχο ομάδα να προηγηθεί στο 40' με αμφισβητούμενο πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Θύελλα σαφώς βελτιωμένη σε όλους τους τομείς , και με άκρως επιθετικό σχήμα προσπάθησε για την ανατροπή .
Δημιούργησε και σπατάλησε σημαντικές ευκαιρίες για μια γρήγορη ισοφάριση .
Τελικά η  ισοφάριση ήρθε στο 85' με απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Μαριανό Στέλιο να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Η ομάδα μας με αυτή την ισοπαλία παραμένει αήττητη για 15ο  συνεχόμενο παιχνίδι με δώδεκα νίκες και τρεις ισοπαλίες.
 Εχει συγκεντρώσει 49 βαθμούς σε  22 αγωνιστικές και βρίσκεται  στην δεύτερη  θέση .
Πρώτη πέρασε η Ελπίς Βραστών με 50 βαθμούς.
Τρίτος βρίσκεται ο Φοίνιξ Νικήτης με 48 , που όμως έχει και δυο αγώνες λιγότερους (εκτός έδρας αγώνες με Ηφαιστος Γοματίου και Αριστοτέλη Σταγείρων Στρατονίκης)

Την επόμενη , 23η αγωνιστική η Θύελλα Στανού  υποδέχεται τον Φοίνιξ Νικήτης στο ντέρμπι της αγωνιστικής που θα κρίνει πολλά .