τα εν οίκω... εν δήμω
Επικοινωνία: peramahalas@gmail.com

Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2012

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΓΟΜΑΤΙΟΥ - ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΑΝΟΥ

Την Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2012 και ώρα 15:00 στο γήπεδο Γοματίου θα διεξαχθεί ο ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ των ομάδων:

Ο αγώνας είναι στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ Ερασιτεχνικής κατηγορίας.

"Μ. Αλέξανδρος" Νεοχωρίου - "Θύελλα" Στανού 1-0   -----------------------------
7η"Θύελλα" Στανού - ''Ηφαιστος'' Γοματίου 3-0 Τουπλικιώτης Χαρ-Μαριανός Στ- Μαριανός Β
8η"Ηρακλής" Μεγάλης Παναγίας- "Θύελλα" Στανού  0-1 Μαριανός Στέλιος
"Θύελλα" Στανού - ''Aκανθος'' Ιερισσού. 2-2 Γερακούδης Δημήτρης - Μαριανός Στέλιος
10η Α.Ο Μεταμόρφωσης  "Θύελλα" Στανού  1-2 Τουπλικιώτης Αχιλ - Ελευθερούδης Χρηστος
11η  "Θύελλα" Στανού - ΠΑΟΚ Αρναίας  3-0   2Μαριανός Στέλ -Τουπλικιώτης Αχιλ
12η  "Θύελλα" Στανού - Ελπις Βραστών 2-1 Μπούφτας Γιάννης  Μαριανός Στελ
13η Φοινιξ Νικήτης -"Θύελλα" Στανού  0-4  2Μαριανός Στ - Τουπλικιώτης Χαρ- Τουπλικιώτης Αχιλλ
14η Θυελλα Στανού - Α.Ο Σαρτης 3-1 Τουπλικιώτης Αχ- Γερακούδης Δ - Ελευθερούδης Χρ
15η Αγ.Νικολαος- Θύελλα Στανού 0-3 2 Μαριανος Στέλιος  - Μπούφτας Γιάννης
16η Θύελλα Στανού - Αστέρες Β.Χ  3-0 Ελευθερούδης Χρ - Μαριανός Στ- Τουπλικιώτης Αχιλλ
17η Ν.Μαρμαράς- Θύελλα Στανού 0-2  Ελευθερούδης Χρ -Γερακούδης Δημ
18η Θυελλα Στανού - Θύελλα Μεταγγιτσίου 3-1 Μαριανος Στ - Γερακούδης Δ - Στόικος Γ
19η "Θύελλα" Στανού - "Μ. Αλ. Νεοχωρίου 9-1 3Τουπλικιώτης Χαρ - 5 Τουπλικιώτης Αχ-αυτογκολ

ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ Ν. ΜΑΡΜΑΡΑ - Α.Ο. ΣΑΡΤΗΣ                    4-2

*Ο ΗΡΑΚΛΗΣ Μ. ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΔΕΝ ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΕ ΛΟΓΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ ΤΟΥ Α.Ο. ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΑΠΌ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ. 3-0 ΑΝΕΥ ΑΓΩΝΟΣ

14 Α.Ο. ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ -2

Ο Α.Ο Μεταμόρφωσης αποκλείστηκε από την συνέχεια του πρωταθλήματος λόγω υποτροπής σε πλαστογραφία ποδοσφαιριστή.

ΦΟΙΝΙΞ ΝΙΚΗΤΗΣ - Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ

*Η ΑΚΑΝΘΟΣ ΙΕΡΙΣΣΟΥ ΔΕΝ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ ΤΟΥ Α.Ο. ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΑΠΌ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ.

ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ :
 Το πρωτάθλημα της Β΄ Ερασιτεχνικής κατηγορίας, θα διεξαχθεί σε δυο ομίλους ( Βόρειο και Νότιο ) των 14 ομάδων, σε διπλούς αγώνες ( Α΄ και Β΄ γύρος ).  Οι προβιβασμοί και υποβιβασμοί θα προκύψουν μέσα από τη διαδικασία των Play off  και  Play out αγώνων μετά την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας και πάντα σε συνάρτηση με τον αριθμό των ομάδων μας  που θα συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Δ΄ Εθνικής κατηγορίας την περίοδο 2012 – 2013 ( Βλέπε άρθρο 21 ).
Μετά την ολοκλήρωση των διπλών αγώνων ( Α΄ και Β΄ γύρος ) σε κάθε όμιλο και εφόσον υπάρχουν περιπτώσεις ισοβαθμίας μεταξύ δυο ή περισσοτέρων ομάδων, προκειμένου για θέσεις που εξασφαλίζουν τη συμμετοχή στους αγώνες Play off  ή  Play out ( θέσεις 1, 2, 3, 4 και 5 για προβιβασμό και 11, 12, 13 και 14 για την αποφυγή του υποβιβασμού ) ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου 20 του ΚΑΠ ( αγώνες κατάταξης με παράταση και πέναλτι ). Με τον τρόπο αυτό οριστικοποιούνται οι θέσεις των 14 ομάδων στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.
Οι ομάδες που κατέλαβαν τις θέσεις 1, 2, 3, 4 και 5 σε κάθε όμιλο, συμμετέχουν στη διαδικασία των Play off αγώνων για την ανάδειξη των ομάδων που θα προβιβασθούν.
Οι ομάδες που κατέλαβαν τις θέσεις 11, 12, 13 και 14 σε κάθε όμιλο, συμμετέχουν στη διαδικασία των Play out αγώνων για την ανάδειξη των δυο ομάδων που θα υποβιβασθούν.

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ PLAY OFF ΑΓΩΝΩΝ :
·         Σε περίπτωση που ο 1ος προηγείται του 2ου με πέντε ( 5 ) ή περισσότερους βαθμούς, τότε ο 1ος καταλαμβάνει αυτόματα και οριστικά την 1η θέση του ομίλου χωρίς να συμμετέχει στους Play off αγώνες.
·         Σε περίπτωση που ο 2ος προηγείται του 3ου με πέντε ( 5 ) ή περισσότερους βαθμούς, τότε ο 2ος προκρίνεται απ’ ευθείας στην 3η ( Τελική ) φάση των Play off χωρίς αγώνα.
·         Σε περίπτωση που ο 2ος προηγείται του 5ου με πέντε ( 5 ) ή περισσότερους βαθμούς, τότε ο 2ος προκρίνεται στη 2η φάση των Play off χωρίς αγώνα.
·         Σε περίπτωση που ο 3ος προηγείται του 4ου με πέντε ( 5 ) ή περισσότερους βαθμούς, τότε ο 3ος προκρίνεται στη 2η φάση χωρίς αγώνα.

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ PLAY OUT ΑΓΩΝΩΝ :
·         Σε περίπτωση που ο 11ος προηγείται του 14ου με πέντε ( 5 ) ή περισσότερους βαθμούς, τότε ο 14ος υποβιβάζεται στην κατώτερη κατηγορία χωρίς αγώνα.

1η ΦΑΣΗ PLAY OFF :
Στη φάση αυτή τα ζευγάρια των δυο αγώνων έχουν ως εξής :
Δεύτερος ( 2ος ) – Πέμπτος ( 5ος )  στην έδρα του δεύτερου ( 2ου ) σε έναν και μοναδικό αγώνα με παράταση και πέναλτι αν χρειαστεί.
Τρίτος ( 3ος ) – Τέταρτος ( 4ος ) στην έδρα του τρίτου ( 3ου ) σε έναν και μοναδικό αγώνα με παράταση και πέναλτι αν χρειαστεί.
Οι νικήτριες ομάδες των αγώνων αυτών προκρίνονται στη 2η φάση των Play off αγώνων.

2η ΦΑΣΗ PLAY OFF :
Στη φάση αυτή θα αγωνιστούν μεταξύ τους, οι δυο νικήτριες ομάδες της 1ης φάσης στην έδρα της ομάδας που τερμάτισε σε υψηλότερη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, σε έναν και μοναδικό αγώνα, με παράταση και πέναλτι αν χρειαστεί. Η ομάδα που θα ηττηθεί θα καταλάβει οριστικά την 3η θέση στο βαθμολογικό πίνακα, ενώ η ομάδα που θα νικήσει, θα προκριθεί στην 3η ( Τελική ) φάση των Play off.

3η ( ΤΕΛΙΚΗ ) ΦΑΣΗ PLAY OFF :
Στη φάση αυτή θα αγωνιστούν η ομάδα που τερμάτισε στην 1η θέση της κανονικής διάρκειας, με τη νικήτρια ομάδα της 2ης φάσης. Ο αγώνας θα γίνει στην έδρα της ομάδας που τερμάτισε στην 1η θέση της κανονικής διάρκειας ( με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος ) για την οριστική κατάληψη των δυο πρώτων θέσεων του βαθμολογικού πίνακα. Σε περίπτωση νίκης της γηπεδούχου ομάδας, αυτή καταλαμβάνει οριστικά την 1η θέση, ενώ σε περίπτωση νίκης της φιλοξενούμενης ομάδας, ο αγώνας θα ξαναγίνει σε ουδέτερο γήπεδο που θα ορίσει η Ένωση.

PLAY OUT :
Στους Play out αγώνες, συμμετέχουν οι ομάδες που κατέλαβαν τις θέσεις, 11, 12, 13 και 14 του βαθμολογικού πίνακα.
Η ομάδα 11 αγωνίζεται στην έδρα της με την ομάδα 14 και
Η ομάδα 12 αγωνίζεται στην έδρα της με την ομάδα 13.
Σε περίπτωση νίκης των γηπεδούχων ομάδων ( 11 και 12 ) οι ομάδες αυτές παραμένουν στη Β΄ Ερασιτεχνική, ενώ οι ηττημένες ομάδες ( 13 και 14 ) υποβιβάζονται στη Γ΄ Ερασιτεχνική.
Σε περίπτωση νίκης των φιλοξενούμενων ομάδων ( 13 και 14 ), θα διεξαχθούν ξανά οι ίδιοι αγώνες, αυτή τη φορά σε ουδέτερα γήπεδα που θα ορίσει η Ένωση.
Οι νικήτριες ομάδες αυτών των αγώνων, παραμένουν οριστικά στη Β΄ Ερασιτεχνική κατηγορία, ενώ οι ομάδες που ηττήθηκαν υποβιβάζονται στη Γ΄ Ερασιτεχνική.
* * * Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος σε οποιονδήποτε Play off ή Play out αγώνα, ακολουθείται η διαδικασία της ημίωρης παράτασης και των πέναλτι.